شرکت کشت و صنعت جیرفت

معرفی شرکت کشت و صنعت جیرفت (سهامی خاص)

شرکت کشت و صنعت جیرفت (سهامی خاص) در سال 1352 با هدف انجام عملیات­ کشاورزی و دامداری نوین و نیز راه ­اندازی صنایع جنبی و تکمیلی، جهت تولید فرآورده­ های کشاورزی و دامی در قالب یک نظام بهره ­برداری پیشرفته، به عنوان زیرمجموعه­ ای از وزارت کشاورزی و منابع طبیعی ایجاد گردید.

عمده فعالیت شرکت از سال 1356 با تولید محصولات باغی، زراعی و دامی آغاز و بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی نیز این فعالیت ها با تمرکز بیشتر بر توسعه­ ی باغ های مرکبات و نخیلات ادامه یافته است. در چند ساله­ ی اخیر با بهره­ گیری از سیستم ­های نوین آبیاری، فعالیت های زراعی شرکت در ابعاد گسترده­ تری از منظر فنی و سطح زیر کشت ادامه یافته است، ضمن آنکه تولید نهال استاندارد مرکبات نیز با تکیه بر ارقام برتر در سطحی وسیع، در زمره­ ی فعالیت های شرکت قرار گرفته است.

در مرداد ماه سال 1389 در راستای سیاست­های اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، سهامِ شرکت کشت و صنعت جیرفت توسط سازمان خصوصی ­سازی و از طریق فرابورس به اتحادیه­ ی مرکزی تعاونی های روستایی و کشاورزی ایران و صندوق بازنشستگی بانک ها فروخته شد. درحال حاضر این شرکت به عنوان یک بنگاه اقتصادیِ کاملاً خصوصی و در راستای اهداف و سیاست های سهامداران جدید اداره می­ شود.

شرکت کشت و صنعت جیرفت تا این تاریخ با برخورداری از 1410 هکتار باغ مرکبات شامل انواع مختلف پرتقال، نارنگی، لیمو و گریپ­ فروت دارای بزرگترین باغ های مرکباتِ یکپارچه در سطح کشور می­ باشد. تولید مرکبات شرکت که بعنوان " محصول سالم " شناخته شده­اند و در شرایط حاضر حدود 25 هزار تن می باشد که در آینده ی نزدیک به 30 هزار تن خواهد رسید. مجموعه­ ی باغ ­های مرکبات مجهز به سیستم آبیاری قطره ­ای بوده و بصورت مکانیزه اداره می­ شوند.

نخلستان­ های شرکت جمعاً به مساحت 174 هکتار، شامل ارقام «مضافتی» ، «کلوته» ، «زاهدی» و «مردا سنگ» بوده و مجهز به سیستم آبیاری قطره­ ای می باشند. میزان تولید محصول خرما در باغ های شرکت بالغ بر 1200 تن است که بخش عمده ای از آن به خارج از کشور صادر می شود.

تولید نهال مرکبات از سال 1383 بر اساس یک طرح مدون با هدف تولید سالیانه 80000 اصل نهال استاندارد از بهترین ارقام توسط شرکت به مرحله­ ی اجرا درآمده و هم اکنون به فعالیت خود ادامه می­ دهد. درحال حاضر نزدیک به 80000 اصل نهال مرغوب پیوند شده در خزانه­ ی انتظار و حدود 150000 اصل نهال نارنج در خزانه­ ی بذری موجود می­ باشد.

شرکت کشت و صنعت جیرفت (سهامی خاص) 1000 هکتار زمین تسطیح شده و مجهز به سیستم آبیاری قطره ای (نوار تیپ) در تملک دارد که برای کشت محصولات زراعی خارج از فصل نظیر سیب زمینی و پیاز و همچنین محصولاتی نظیر گندم، جو و کلزا اختصاص می یابد. متوسط تولید محصولات مذکور در اراضی شرکت قابل ملاحظه بوده و همچنین رکورد تولید پیاز با 120 تن در هکتار و سیب زمینی با 65 تن در هکتار در اراضی شرکت حاصل شده است.

شرکت دارای دو واحد سردخانه می باشد؛ یک واحد با ظرفیت 1200 تن می باشد که جهت نگهداری محصولات تولیدی شرکت (خرما و مرکبات) و به تبع آن عرضه این محصولات در بهترین زمان ممکن از بعد قیمتی به بازار استفاده می گردد.

این شرکت دارای یک دستگاه درجه ­بندی مرکبات با ظرفیت 8 تن در ساعت و یک دستگاه درجه­ بندی سیب ­زمینی با ظرفیت 8 تن در ساعت بوده که آمادگی دارد علاوه بر درجه­ بندی محصولات تولیدی شرکت به زارعین و باغداران منطقه خدمات مناسب ارائه دهد.

در سال 1392 با نصب دو دستگاه ماشین کار تولید سبد پلاستیکی جمع آوری میوه ی مرکبات، خرما و گوجه فرنگی برای تامین نیازهای شرکت و سایر کشاورزان عزیز آغاز شده است.

دارایی های اساسی شرکت

1- 4463 هکتاراراضی زراعی، باغی و مرتعی

2- 51 حلقه چاه عمیق برقی

3- دامداری 1000 رأسی

4- سردخانه، سورتینگ، ماشین­های سبدسازی و گلخانه ی مدرن هیدروپونیک

چاه آب کشاورزی

تعداد کل چاه های آب

51 حلقه

چاه های آب برقی

51 حلقه

دبی آب کل چاه های دایر

2500 لیتر در ثانیه

میزان کل اراضی

سطح زیرکشت مرکبات و خزانه

1410هکتار

سطح زیر کشت نخیلات

170 هکتار

سطح زیرکشت محصولات زراعی

1000هکتار

سطح زیر کشت خزانه

8 هکتار

سطح اراضی اختصاص یافته برای گلخانه

200 هکتار

اراضی مرتعی

1290 هکتار

تاریخ به روز رسانی:
1400/10/28
تعداد بازدید:
7898
Powered by DorsaPortal