منشور جهاد کشاورزی


منشور جهاد کشاورزی

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) در جمع مسوولان و کارکنان وزارت جهاد کشاورزی

کشاورزی ‏, امنیت غذایی و توسعه

دستگاه کشاورزی برای کشور ما بسیار مهم است, چون امنیت غذایی برای کشوری بزرگ, پرجمعیت و دارای هدف های بلند بسیار مهم است, لذا بخش کشاورزی و دامداری ما یک بخش ویژه و استثنایی است و همه باید برای آن تلاش کنند.

کشاورزی در اسلام

در اسلام هم آگاهانه و با توجه نسبت به کشاورزی تاکید شده است . حدیث بسیار پرمعنا و پرمضمونی درباره کشاورزان نقل شده است : ‹الزارعون کنوز الله فی ارضه› یعنی کشاورزان کسانی هستند که گنجینه های خدا در زیرزمین را می دروند و استخراج می کنند. طلا و نفت وسیله ی به دست آوردن مایحتاج زندگی است اما محصول غذایی مهمترین مایحتاج زندگی است .

کشاورزی یکی از اساسی ترین محورهای توسعه

ا ین را برای این عرض می کنیم که همه ی دست اندرکاران کشور و به خصوص مسوولان وزارت جهاد کشاورزی توجه کنند همان طور که از اول انقلاب بارها تکرار شده است که کشاورزی یکی از اساسی ترین محورهای توسعه در کشور ماست , یک چیزحاشیه ئی نیست. توجه به صنعت که لازم است نباید موجب عطف توجه از کشاورزی شود.

روحیه و فرهنگ جهادی

در نظام جمهوری اسلامی و به برکت انقلاب اسلامی همه ی تلاش ها سرعت و کارایی مضاعفی پیدا می کند. آنچه انقلاب اسلامی به مردم ما داد, فرهنگ جهادی بود. فرهنگ جهادی در همه ی صحنه ها و عرصه ها به کار می آید و در زمینه ی کارهای زیربنایی کشاورزی و دامداری و امثال اینها هم از اول انقلاب روح و فرهنگ جهادی وارد میدان شد.

جوشش , تحرک و نشاط برای خدمتگزاری

بعضی در باره انقلاب های دنیا این طور اظهار نظر کرده اند که انقلاب ها بعد از آن که به پیروزی رسیدند , سیال بودن و جوشندگی و تحرک و پیشرفت آنها از بین می رود و به دستگاههای ایستا و بی تحرک تبدیل می شوند. اما در مورد انقلاب ما پدیده ای دیده شد که این فرضیه را از کلیت انداخت و در این جا غلط از آب درآمد زیرا خود انقلاب دستگاههایی را به جود آورد که در ذاتشان حرکت و جوشش انقلابی و سریع و جهادی وجود داشت .

فرهنگ جهادی , جهاد سازندگی و نهادهای انقلابی

یکی از دستگاهها جهاد سازندگی بود یکی از دستگاهها سپاه بود, یکی از دستگاهها بسیج بود اینها دستگاههایی هستند که شکل اداری و ثابت و ایستا و متحجر و منجمد نداشتند, ولو سازماندهی و تشکیلات و نظم در اینها وجود داشت , اما همان حالت حرکت پیشرفت و جهش که در خود انقلاب وجود داشت د راینها هم وجود داشت. در دفاع هشت ساله بسیج و تحرک مردم را دیدید. در میدان کار و سازندگی و پیشرفت روحیه ی جهادی را دیدید, که البته مخصوص جها سازندگی هم نماند این روحیه در بسیاری از دستگاهها رسوخ کرد.

روحیه جهادی همان روحیه ی بسیجی و روحیه سنگرسازان بی سنگر

این روحیه ی حرکت عمومی , این دلسوزی, این ورود در صحنه ی کار و ابتکار این کمک رسانی انبوه , مخصوص ملتی است که دل او از حرکت جهادی گرم است و جوشش جهادی در دل او وجود دارد این همان روحیه ی بسیج دوران دفاع مقدس است , این همان روحیه ی سنگرسازان بی سنگر جهاد سازندگی است که غسل شهادت می کردند, روی بولدوزر می نشستند تا خاکریز بزنند. ما این روحیه را باید حفظ کنیم .

روحیه ی جهادی , نظم تشکیلاتی و پیشرفت علمی

این روحیه با کار علمی و نظم تشکیلاتی هیچ منافاتی ندارد, بلکه اتفاقا کار علمی را هم همین روحیه ی جهادی بهتر می کند. من به شما عرض کنم , ما پیشرفت های علمی و پژوهشی بسیار زیادی در بخش های مختلف داشته ایم که ستون اصلی این بخش ها را همین جوان های انقلابی و بچه های مومن تشکیل داده اند. آنها بودند که وارد میدان شدند و براساس همان روحیه بسیاری از گردنه ها و عقبه های تحقیقات و کار مهم علمی را پیش بردند.

فرهنگ جهادی در مقابل فرهنگ مادی

بله , معنویت دنیای انسان را هم آبادتر می کند منتها دنیای سالم . آن جایی که فرهنگ جهادی نیست و فرهنگ مادی حاکم است , هر انسانی به تنهایی خودش محور همه ی حوادث عالم است سود را برای خود می خواهد و ضرر را از خود دفع می کند

اصل برای او این است لذا تعارض ها و بی اخلاقی ها و بی صداقتی ها و دشمنی ها پیش می آید.آن جایی که حرکت و روح جهادی وجود دارد انسان در ایمان و آرمان و خدمت به دیگران حل می شود و خود را فراموش می کند.کشاورزی و دامداری ما هم با این روحیه رونق واقعی خود را پیدا خواهد کرد.

روحیه جهادی کار علمی و مدیرانه

بله , آب در کشور ما به قدر زمین نیست معروف است که کشور کم آبی است اما اگر با عقل و تدبیر و روحیه ی خستگی ناپذیر پیش برویم , می شود از همین آب موجود استفاده کرد. آب هایی را که هرز می رود مهار کنیم . آب ها را درست مصرف کنیم در مصرف آب اسرفا نکنیم با کار علمی و مدیرانه می شود استفاده ی بهینه کرد.

به واقعیت پیوستن آرمان ها در سایه ی روحیه ی جهادی

بعضی ها اشتباه می کنند که در مقابل آرمان گرایی , واقع بینی را مطرح می کنند. در نظر اینها واقع بینی نقطه ی مقابل آرمان گرایی است این خطای بزرگی است چون آرمان گرایی خودش واقعیت ها را در جامعه می سازد. یک مجموعه ی با آرمان و دارای هدف های بلند می تواند واقعیت ها را طبق آرمان خود شکل دهد و به وجود بیاورد. دنیا این طور پیش رفته است آرمان ها را کنار بگذاریم به بهانه ی واقع بینی این کمال غفلت است آرمان گرایی به وجود آورنده ی واقعیت ها ی شیرین و مطلوب است .

معنای جهاد کشاورزی

لفظ جهاد در اول اسم وزارت جهاد کشاورزی معنا دارد یعنی کار باید با روحیه ی جهادی صورت بگیرد. این وزارتخانه امروز می تواند و می باید با همین روحیه وارد میدان کار شود.

توصیه هائی به دست اندر کاران کشاورزی

این کارهایی را هم که گفتند خوب است اما خیلی باید کار کرد هنوز خیلی نواقص وجود دارد. بعضی از نکاتی که این کشاورز محترم در این جا بیان کردند چهارده, پانزده نکته ی درخواستی بسیار لازم است و باید دنبال شود و وزارت جهاد کشاورزی, دولت , مسوولان , محلس و دیگران همین ها را تحقق ببخشند.

سیاستهای ثابت , ماندگار و پیگیری شده

یکی ازاساسی ترین کارها این است که در باب کشاورزی و محصولات کشاورزی , سیاست ها ثابت, ماندگار و پیگیری شده و به مسائل تولید کنندگان کشاورزی رسیدگی شود این طور نباشد که یک سال ما به خاطر کمبود پیاز, پیاز وارد کنیم اما سال بعد که کشاورز ما پیاز تولید کرد این محصول در انبارها بپوسد کشور ما مستعد است . دیدید سال گذشته بحمدالله بارندگی خوبی شد و کشور تقریبا در تولید گندم خودکفا شد این همان چیزی بود که من تاکید می کردم و بحمدالله مسوولان خودکفایی گندم را دنبال کردند.

لزوم خودکفایی و توانمندی صادرات در محصولات استراتژیک کشاورزی

البته گندم یکی از چیزهای لازم ماست در بقیه ی مواد لازم مثل لبنیات, روغن و گوشت هم باید کشور کاملا خودکفا و غنی شود و بتواند این محصولات را صادر کند ما باید این مساله را دنبال کنیم و این به نظر ما کاملا ممکن است ما دشت های وسیع و خوبی داریم .

کشاورزی کاری سازنده اثرگذار و مقدس

من به شما کشاورزان عزیز عرض می کنم که این کار به عنوان یک کار سازنده اثرگذار و یک کار مقدس دنبال کنید. ان شاءالله سیاست های مسوولان هم به کمک شما بیاید.

تولید کشاورزی باید اقتصادی و سودآور شود

و همان طور که اشاره کردند, تولید کشاورزی , اقتصادی , سودآور و تشویق کننده برای سرمایه گذاری شود و در سایه ی این تحرک عظیم, مردم احساس راحتی کنند و از لحاظ غذا احساس امنیت کنند و کشور بتواند کار خودش را انجام دهد

ارزش خدمت در وزارت جهاد کشاورزی

مسوولان محترم هم در وزارت جهاد کشاورزی خدمت خود را مقدس بدانند کار آنها بسیار مهم و یکی از انسانی ترین کارهاست

امداد الهی و موانع آن

البته خداوند متعال هم تفضل و لطف خواهد کرد هر جا شما تلاش و مجاهدت کنید مطمئن باشید کمک الهی بالای سرشماست. بله اگر تنبلی کنیم کنار بنشینیم محاسبه بد بکنیم و فریب بخوریم کمک الهی از ما گرفته خواهد شد دیگر نباید از خدا شکایت کنیم که چرا به ما کمک نکرد از خودمان باید شکایت کنیم و خودمان را باید ملامت کنیم کسانی که تلاششان موثر است اگر وارد میدان کار و تلاش شوند و از اراده و فکر و جان و جسم خودشان مایه بگذارند حتما کمک الهی بالای سر آنها و در اختیار آنهاست.

 
تاریخ به روز رسانی:
1400/10/29
تعداد بازدید:
24297
Powered by DorsaPortal